1. Astrid Lindgren
2. Ann Brashares
3. Stephanie Perkins
4. Jandy Nelson
5. Martin Widmark
6. Maria Parr
7. Mårten Sandén
8. Ingerlin Angerborn
10. Emil Carlsson
| En liten sommarbild! |
Jag gav Systrar i jeans - Andra sommaren av Ann Brashares 5 av 5 ugglor i min recension. Den handlar om fyra bästa kompisar som skickar ett par jeans mellan sig under sommaren och det händer så mycket olika saker. Den är full med olika känslor som glädje, sorg, kärlek, vänskap och avundsjuka. Det här är en riktigt somrig, härlig bok som alla bara måste läsa! Det är lätt den bästa boken jag har läst det här året! Vad mer kan man säga? Den är bra skriven, fantastisk, man blir glad av den och har en väldigt bra handling!
På min semester läste jag en riktigt rolig bok, Född fenomenal, av Josephine Bornebusch. Det är en ungdomsbok om en självsäker tjej som är intresserad av Andra världskriget. Boken var väldigt underhållande med alla roliga karaktärer, den innehöll kärlek, humor och faktiskt lite fakta. Det är den perfekta boken för hängmattan, solstolen eller stranden.
Från en bra bok till ytterligare en. Jag gillar ju Astrid Lindgrens böcker väldigt mycket och i sommar läste jag Vi på Saltkråkan. Efter den boken har jag blivit fast i Saltkråkan så jag har kollat på tv-serierna om farbror Melker, Pelle, Tjorven, Båtsman, Malin och alla andra karaktärer. Det jag gillade mest med boken var den härliga sommarkänslan. Den passar för alla; Pelle, Tjorven och Stina hittar på bus som är kul för lite yngre barn men man får också läsa om 19-åriga Malins tankar i hennes dagbok.
Tim märker att hans kompisar Marvin och Valle börjar bete sig konstigt. Något är inte som det ska och de verkar inte vilja vara med honom lägre. En dag följer Tim efter dem för att se vad dem gör efter skolan. Det verkar som att de skuggar en man. Men varför gör de det? Hur ska han ta reda på det utan att avslöja att han själv har spionerat?
Huvudpersonen är med sin kompis Lola och hennes mamma i Paris. Där ser de höga torn och byggnader, äter crossianter och fantiserar om killar. Men mitt i allt det roliga tänker huvudpersonen på sin mamma där hemma, med sin nya kille och bebisen i magen. Tänk om mamma kommer glömma bort henne?
En kompis tipsade om boken Oönskad, av Gemma Malley, så jag har lånat den också. Det är någon typ av dystopi, så jag får se om jag gillar den, men jag ska testa i alla fall.
På bokkollot som jag var på i våras fick jag en bok som heter Frida med hjärtat i handen av Torun Lian. Den har jag inte läst ännu. Men jag har läst en bok av den författaren tidigare som jag verkligen gillade, så jag hoppas att den här också är bra. 
tror inte att jag läst en sådan bok
en bok som har en karaktär som du kan känna igen dig i?
I Spanien läste jag två böcker, Josephine Bornebuschs "Född fenomenal" och "Vi på Saltkråkan", av Astrid Lindgren. Född fenomenal var en ungdomsbok som var skriven som en dagbok, den handlade om 16-åriga Rut som anser sig själv som smartare än alla andra. Den var en rolig och bra bok som jag rekommenderar och snart kommer det en recension på den. Astrid Lindgrens böcker är ju alltid bra och Vi på Saltkråkan var inget undantag. Det bästa med den boken var att den hade en så härlig sommarkänsla och att den innehöll mycket olika saker. Både bus som Pelle, Tjorven och Stina hittade på och 19-åriga Malins tankar i dagboken. 
Jag läste även en riktigt bra bok, "Anna och den franska kyssen", av Stephanie Perkins. Det regnade mycket när jag läste den, så jag låg inne i våran sommarstuga på kökssoffan och läste, det var supermysigt! Boken handlar om en tjej som åker till Paris och går på en internatskola. Hon var lite skeptisk mot det från början, men sedan visar det sig vara mycket bättre än hon först trott. Boken var verkligen så bra och härlig. Jag rekommenderar den starkt!